#ŻyciePrzedTrzydziestką #OgarnąćDorosłość #OswajanieZmiany #NadciągaJutro #Kanaping #Cocreation

O czasie kiedy nic nie jest pewne, a zmiana jest na porządku dziennym, czyli życiu przed 30tką. Nie mylić z pandemią.

Piątek, 23.X., godz. 10.25, Sesja PORTRET POKOLEŃ

Charakterystyka segmentu, którego nikt nie lubi się dotykać czyli „młodych dorosłych”, ludzi przed 30tką. Budowanie komunikacji i produktów dla tej bardzo różnorodnej grupy klientów, którą łączy to, że stoją u progu życiowej zmiany.
Istnieją takie etapy w życiu, w które wpisana jest niepewność. Zamknijcie oczy i przypomnijcie sobie siebie, gdy mieliście 21 lat. Możliwe, że mniej więcej w tym okresie wyprowadziliście się z domu rodzinnego – pamiętacie ten dreszcz emocji, ale też obawę, czy sobie poradzicie bez rodziców? Niedługo potem pierwsza praca – jak się czuliście, podpisując pierwszą „dorosłą” umowę? A miłość? Przed trzydziestką zapewne przyszło Wam do głowy, że obecnie dobrze zapowiadające się randkowanie może skończyć się ślubem, a potem założeniem rodziny. Jeśli myśląc o tym, nie odczuwaliście żadnej niepewności – byliście wyjątkowymi szczęściarzami. Wszystkie te zmiany naturalnie wpisują się w cykl życia młodego klienta banku. To właśnie w tych „latach dwudziestych” musimy zadać sobie pytanie, gdzie najlepiej umieścić pierwsze poważniejsze oszczędności, zastanowić się, czy nasz związek dojrzał już do wspólnego konta albo czy jesteśmy gotowi na dyskomfort kredytu w zamian za komfort własnego mieszkania.Jako bank wiedzieliśmy, że aby być blisko młodych ludzi w tych kluczowych decyzjach, musimy dobrze zrozumieć ich napięcia, ale też napędzające ich wartości i doświadczenia. Z tą wiedzą mogliśmy zaproponować im produkty, które to „hackowanie życia” i ciągłe adaptowanie się do życiowych zmian ułatwią.Chcemy Wam przedstawić nasz proces badawczy, w którym eksplorowaliśmy świat ludzi w wieku 21-27 lat. Zapraszamy do wysłuchania historii o ogarnianiu dorosłości. Bohaterami będą młodzi dorośli. Jak w każdej dobrej historii będziemy mieli trochę radości (pierwsza wypłata, ślub), trochę dramaturgii (dziecko, kupowanie mieszkania) oraz zwykłą codzienność. Będzie o kasie, pierwszej kanapie, oraz symbolu dorosłości – własnej pralce. Dowiecie się również dlaczego na YouTubie najczęściej wyskakuje Świnka Peppa. A także o tym, dlaczego porównujemy ich etap życia do pandemii.
Wyniki badań własnych (eksploracja jakościowa, warsztaty kreatywne, badania ilościowe).
Podjęte decyzje: Na bazie badań przygotowaliśmy platformę komunikacyjną. Wyniki przełożyły się również na wybór produktów, które są promowane w kampanii reklamowej. Wraz z klientami wypracowaliśmy nowe rozwiązania, combo produktowe: oddzielne wydatki, wspólne oszczędności. Na podstawie badań wybraliśmy influencerów, którzy zaadresują ważne momenty w życiu ludzi w wieku 21-27. Co pomogło nam w uzyskaniu efektów? Po pierwsze fakt, że po świecie ludzi przed trzydziestką oprowadzili nas ludzie przed trzydziestką (ta chwila gdy badacz i badany mają te same dylematy życiowe). Po drugie aktywny udział ludzi z biznesu i kreacji w badaniach jakościowych (ten moment gdy product owner wraz z respondentem rysuje produkt).
Artur Janiszewski
st. specjalista ds. badań marketingowych, mBank
Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. W agencji badawczej ASM prowadził szereg projektów z zakresu polityki regionalnej, polityki społecznej oraz edukacji. Od trzech lat pracownik mBanku, w którym zagłębia tajniki potrzeb klientów.
Paulina Drężek
Researcher, IQS
Psycholog ekonomiczny, absolwentka Wydziału Psychologii UW. Badaczka jakościowa w agencji IQS. Specjalizacja w badaniach etnograficznych oraz analizie treści social media.
Ewa Galica
strateg, And Sons
Strateg z zamiłowania i zawodu. Przez ponad dekadę związana z agencją reklamową PZL, gdzie w latach 2009-2013 była dyrektorem strategii, wcześniej w firmach konsultingu strategicznego i badawczych. Pracuje przy budowaniu marek z różnych kategorii, min.: mBank, Mastercard, Santander Bank, PKOL, Kurkumik, Coconaut, IKEA i wielu innych. Zajmuje się nową metodą budowania marek Fusion Play, opartą na obserwacji, że człowiek doświadcza marek tak samo, jak wszystkiego innego w życiu – poprzez zmysły. Razem ze specjalistami z różnych dziedzin – obraz, dźwięk, dotyk, smak, zapach – tworzy wielowymiarowe doświadczenia marek z różnych kategorii. Prywatnie wielbicielka tańca flamenco i dobrych ludzi.