#mirrorworld #światlustrzany
WELCOME TO MIRRORWORLD
Piątek, 23.X., godz. 10.45, POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI
Rok temu, w lutym 2019, tematem przewodnim magazynu Wired był mirrorworld. W tekście Kevina Kelly’ego (założyciela Wired i jednego z największych myślicieli współczesnego świata) można było przeczytać: „Pewnego dnia, całkiem niedługo, każde miejsce i rzecz w fizycznym świecie – każda ulica, latarnia, budynek i pokój – będzie miało pełnowymiarowego cyfrowego bliźniaka w równoległym świecie, w mirrorworld. I ten świat jest już w budowie.”Przenosimy dziś do świata online całe nasze życie. Każdy obszar naszego działania – praca, szkoła, kontakty towarzyskie, kultura, sport – zyskuje w tym świecie swojego cyfrowego bliźniaka. Widać było to szczególnie podczas pandemii Covid-19. W ciągu zaledwie trzech miesięcy lockdownu Netflix zyskał 16 milionów nowych użytkowników. Korzystanie z internetu w Europie było tak intensywne, że Komisja Europejska nakazała takim graczom, jak Netflix czy YouTube obniżenie jakości przesyłanych filmów po to, by dodatkowo nie obciążać transferów dobowych.Ale to tylko pierwsza warstwa lustrzanego świata. Zmierzamy w kierunku pełnego, wielozmysłowego świata w wersji online, który trudno nam sobie nawet wyobrazić. Stawia on przed nami wiele wyzwań – w tym kwestie prywatności, inwigilacji na niewyobrażalną dotychczas skalę, funkcjonowania w zupełnie nowym społeczeństwie składającym się z ludzi i maszyn.
Podczas swojego wystąpienia postaram się odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku zmierzamy, biorąc pod uwagę rozwój technologiczny. Dotknę przede wszystkim tematu światów równoległych i internetu zmysłów (przenoszenia zmysłów innych niż wzrok, tj. smak, węch, dotyk, do świata cyfrowego). Opowiem o tym, czym jest zjawisko cyfrowych bliźniaków, w jaki sposób lustrzany świat pokazał nam się w trakcie pandemii Covid-19 i jakie konsekwencje może mieć w niedalekiej przyszłości.
Własne badania jakościowe i ilościowe.
Podczas pandemii koronawirusa świat się zatrzymał. Ale wbrew powszechnej opinii życie nie stanęło. Po prostu przeniosło się do równoległego świata, w wersji online. Z naszych badań (infuture.institute) wynika, że tylko niektóre aktywności wrócą do poziomu sprzed pandemii. Zdecydowana większość będzie funkcjonowała tak, jak podczas lockdownu – w wersji online. Zmierzamy zatem w kierunku równoległego świata o ogromnej skali – każda fizyczna rzecz będzie miała swój odpowiednik w cyfrowym świecie. Funkcjonowanie w takiej rzeczywistości jest inne niż znaliśmy je do tej pory. Wiedza na ten temat jest niezbędna dla marek i firm, gdyż te często traktują internet jako medium. Tymczasem to inny świat rządzący się swoimi prawami, w dodatku komplikujący wszystko, co dzieje się w świecie fizycznym.

Natalia Hatalska
CEO, infuture.institute
Natalia Hatalska – analityczka trendów, założycielka i CEO instytutu badań nad przyszłością – infuture.institute. Nagrodzona przez Geek Girls Carrots Srebrną Marchewką za bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami. Uznana przez magazyn Wysokie Obcasy za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Umieszczona przez Financial Times na liście New Europe 100 – „central and eastern Europe’s brightest and best citizens who are changing the region’s societies, politics or business environments and displaying fresh approaches to prevailing problems”. Nagrodzona tytułem Digital Shaper 2018, przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce, w kategorii wizjoner.