#doświadczenie użytkownika, #ścieżki zakupowe, #innowacja, #nowoczesna komunikacja i marketing, #technologia, #podejście omnichannel, #analiza kontekstu użytkownika, #priorytetyzacja insightów, #budowanie przewagi rynkowej, #obserwacja uczestnicząca, #doświadczenie w agencji w USA

WSZYSTKO CO CHCESZ WIEDZIEĆ O BUDOWANIU CONSUMER EXPERIENCE, ale nie ma kogo zapytać.

SESJA  CZŁOWIEK I ALGORYTM,
CZWARTEK 24.X, godz. 13.00, sale A+B+C

Najważniejsza myśl prezentacji

89% firm deklaruje, że tworzenie świetnych doświadczeń z marką stanowi o ich rynkowej przewadze. Jednak zdaniem użytkowników tylko do 1% doświadczeń z markami pasuje określenie "świetny". Oznacza to, że mimo szczerych chęci i narastającej potrzeby innowacji, na rynku wciąż brakuje ekspertyzy, która sprawi, że firmy będą w stanie sprostać rosnącym wymaganiom odbiorców.

Opis

Epoka optymistycznego konsumeryzmu lat 90 dawno za nami, a polski odbiorca pod względem wymagań coraz bardziej zaczyna upodabniać się do tego na zachodzie. Już dziś wiemy, że realne doświadczenia z markami muszą nadążać za hipnotyzującymi obietnicami z reklam, a w najbliższej przyszłości apetyt na innowacyjne doświadczenia produktów i usług będzie tylko rósł. Na fali rosnącego potencjału consumer experience wypłynąć próbują zarówno agencje, jak i klienci… Ale czy napewno posiadają odpowiednią wiedzę i pragmatyczne podejście do projektowania innowacyjnych doświadczeń ze swoją marką?

Celem wystąpienia jest podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z rocznej pracy w agencji customer experience na najbardziej zaawansowanym pod tym względem rynku w USA. Przedstawię na nim m.in.:

 1. metodę priorytetyzacji insightów konsumenckich: progres - aktywności - zadania, by stały się klarowną i inspirującą bazą do budowania strategii
 2. sposób formułowania pytania wiodącego projektu, dzięki któremu uwaga interdyscyplinarnego zespołu zostanie skupiona na dążeniu we wspólnym kierunku
 3. alternatywny wobec linearnych consumer journeys model mapowania kontekstu użytkownika, pozwalający na szersze ujęcie jego potrzeb i oczekiwań
 4. wskazówki dotyczące układania procesu, który maksymalizuje szansę na zaprojektowanie wartościowego doświadczenia użytkownika z marką

Zwieńczenie prezentacji stanowić będzie kilka case studies,[ jak zastosowane metody projektowania doświadczeń z markami budowały rynkową przewagę i odpowiadały na potrzeby biznesowe klientów agencji.

W jaki sposób prezentacja odnosi się do kwestii skutecznego i odpowiedzialnego wspierania decyzji wiedzą o rynku i człowieku?

 • Jak w dobie kryzysu amerykańskiej branży samochodowej Ford dokonał transformacji z firmy wyłącznie sprzedającej samochody, do "mobility company" budując przewagę konkurencyjną na lata?
 • Wybór nowej lodówki zajmuje przeciętnemu Amerykaninowi 10 tygodni, z kolei jej użytkowanie szacuje się na minimum 8 lat - jak wiedza ta przyczyniła się do rozwoju szwedzkiego Electroluxa na obcym mu rynku amerykańskim?
 • Jak marka napoju izotonicznego dla atletów zdołała rozbudować swoje portfolio o batonik i uczynić jedzenie go stałą pozycją na liście "to do" każdego dnia, wśród skoncentrowanych na sporcie reprezentantów Gen Z?

Źródła, materiały, dane:

Prezentacja opierać będzie się na:
 • Financial Confidence Survey 2009, IRIS Network
 • rocznym doświadczeniu pracy w jednej z wiodących agencji consumer experience w USA
 • wywiadach z kierownikami działów: strategii, doradztwa, experience design i badań
 • literaturze i artykułach w prasie fachowej

Łukasz
TARNOWSKI

Senior Strategic Planner
VMLY&R

Strateg związany z agencją marketingu zintegrowanego VMLY&R i z doświadczeniem w McCann Worldgroup, współtwórca niezależnego studia trendwatchingowego Królicza Nora, absolwent Projektowania komunikacji i UX Design, laureat branżowych nagród: nagroda publiczności na XVII kongresie PTBRiO, Effie, KTR, Innovation Awards. W 2018 delegowany do centrali VMLY&R w USA, w celu wymiany najlepszych praktyk prowadzenia projektów i metodyk pracy między USA, a Polską.

W marketingu interesuje go transformacja analizy kulturowej w komunikację i doświadczenia, które stanowią wartość dla ludzi, a w pracy w reklamie to, że wszystko, zawsze może być w niej lepsze.