#influencer marketing, #wiarygodność źródła informacji, #pomiar wiarygodności, #wirtualny influencer
Influencer 2.0. Czy awatary są tak samo wiarygodne jak prawdziwi influencerzy?
Piątek, 22.X., godz. 12.15, sesja MEDIA NOWEGO ŚWIATA
Dla odbiorcy nie ma większej różnicy, czy influencer istnieje naprawdę. Jego „sztuczność” jest kwestią drugorzędną. Ważniejsze od tego, czy postać jest prawdziwa i jak wygląda, są interesujące treści, które przekazuje na swoim profilu.
Miquela Sousa szerzej znana jako Lil Miquela ma 3 mln obserwujących na Instagramie, kanał Youtube z 268 tysiącymi subskrypcji oraz listę własnych utworów na Spotify. Jako influencerka współpracowała z wieloma markami w tym z Gucci, Calvin Klein, Prada, Supreme, Diesel, czy Pat McGrath. Jest jedną z bardziej wpływowych instagramerek, tyle tylko, że … nie istnieje.
To przykład jednej z tak zwanych wirtualnych influencerek, którą stanowi robot/awatar stworzony na potrzeby promocji jednej marki lub jako niezależny projekt do współpracy z wieloma markami, mający własną osobowość i profil w mediach społecznościowych, za pomocą których komunikuje się z obserwującymi. Od początku do końca jest zaprojektowany i w związku z tym przewidywalny.
Generalnie wydawałoby się, że korzystanie z wirtualnych influencerów dla marki oznacza same zalety. Przede wszystkim tacy influencerzy nie mają dni wolnych, nie są zmęczeni, zawsze trzymają się ustalonego scenariusza i zawsze wyglądają perfekcyjnie. Są jednak jak puste naczynie, do którego można wlać dosłownie wszystko, nie maja własnych myśli, nie są niezależni, stają się w zasadzie innym sposobem komunikowania konsumentom sponsorskich treści. Pojawiają się pokusy nadużywania zaufania konsumentów, ukrywania pochodzenia influencerów, szczególnie na etapie uruchomiania projektu, a póki co ich wykorzystywanie nie jest uregulowane prawnie.
Jak zmierzyć wiarygodność wirtualnego influencera? Jakie czynniki mogą mieć na nią wpływ? Czy wirtualni influencerzy są w stanie zaangażować odbiorców i mieć realny wpływ na ich decyzje zakupowe? Z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć współpracując z awatarami?
Na te i inne pytania dotyczące wiarygodności wirtualnych influencerów w oparciu o badania własne oraz literaturę odpowiedzą autorki wystąpienia.
Badania naukowe własne – projekt badawczy dotyczący wirtualnych influencerów, dane zastane – badania publikowane w ciągu 2 ostatnich lat w zakresie studiów nad wiarygodnością influencerów na Instagramie i nad wirtualnymi influencerami (np. Hassan, S. H., Teo, S. Z., Ramayah, T., & Al-Kumaim, N. H. (2021). The credibility of social media beauty gurus in young millennials’ cosmetic product choice. PloS one, 16(3), e0249286; Robinson, B. (2020). Towards an ontology and ethics of virtual influencers. Australasian Journal of Information Systems, 24.; Drenten, J., & Brooks, G. (2020). Celebrity 2.0: Lil Miquela and the rise of a virtual star system. Feminist Media Studies, 20(8), 1319-1323.)
- przytoczona zostanie wiedza, w oparciu o którą można podjąć decyzje marketingowe dotyczące współpracy z awatarami, a także realnymi influencerami na Instagramie
- zostaną poruszone kwestie etyczne i wpływu oznaczania postów z lokowaniem produktu na wiarygodność przekazu

Jolanta Tkaczyk
kierownik studiów magisterskich Zarządzanie marką i strategie marketingowe, adiunkt w Katedrze Marketingu, Akademia Leona Koźmińskiego
Jolanta Tkaczyk – doktor ekonomii w zakresie zarządzania, adiunktka w Katedrze Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego, kierowniczka studiów magisterskich Zarządzanie marką i strategie marketingowe oraz studiów podyplomowych Zarządzanie marketingowe. Trenerka i specjalistka w prowadzeniu szkoleń z zakresu marketingu, analiz rynkowych, reklamy, technik sprzedaży, obsługi klienta, zarządzania marką i zachowań konsumenckich. Autorka ponad 80 artykułów, opracowań i monografii publikowanych w renomowanych czasopismach i wydawnictwach naukowych, twórczyni internetowych serwisów edukacyjnych na temat marketingu (www.rynkologia.pl; komunikacjanieformalna.pl). Członkini Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, Stowarzyszenia ACR (Association for Consumer Research), EMAC (European Marketing Academy) oraz AAA (American Advertising Association). Główne obszary zainteresowań naukowych to komunikacja nieformalna, zachowania konsumenckie, digital marketing, social media marketing, niestandardowe formy komunikacji marketingowej.
Prywatnie wielbicielka literatury sf oraz kina tak niedobrego, że aż kultowego.

Dagmara Plata-Alf
dyrektor zarządzająca w firmie Hotel Media Group; kierownik studiów magisterskich Zarządzanie w wirtualnym środowisku, Akademia Leona Koźmińskiego
Pasjonatka marketingu i nowych technologii. Pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w Katedrze Marketingu. Doradca i trener biznesu specjalizujący się w strategicznym doradztwie w obszarze marketingu internetowego i automatyzacji procesów marketingowo-sprzedażowych. Jest autorką licznych artykułów z zakresu marketingu oraz zarządzania, realizuje swoja pasję i dzieli się wiedzą także podczas gościnnych wykładów (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej, czy też Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Absolwentka studiów doktoranckich na ALK oraz MBA na Uniwersytecie of Bedfordshire. Prowadzi zajęcia na temat nowych technologii i automatyzacji marketingu.