#Cyfrowa ekologia, #cyfrowy ślad węglowy, #zrównoważona cyfryzacja, #konsumpcja treści video.
Internet płonie
Piątek, 22.X., godz. 10.30, sesja KLIMAT
Masowa digitalizacja posiada również swój ciemny wymiar, który niesie ze sobą ogromne zagrożenia dla środowiska naturalnego. “Internet płonie” to prezentacja wyników i podsumowanie procesu edukacyjno-badawczego, podczas którego zweryfikowana została świadomość zjawiska cyfrowej ekologii oraz odporności na technologiczny greenwashing.
Zaledwie 25 lat temu internet był siecią połączonych około 1 000 komputerów. Dzisiaj rozwój technik komputerowych doprowadził do wytworzenia nowego środowiska technicznego, które staje się integralnym elementem środowiska naturalnego. W wyniku tej ekspansji przestrzeń naturalna drastycznie się kurczy, a przemiany te pchają nas prosto w ramiona katastrofy ekologicznej, dehumanizacji, standaryzacji i mechanizacji.Wraz ze strukturami Sieci, w ramach których się poruszamy, uległy zmianie również formy wytarzanych informacji, które stają się coraz tańsze w produkcji i dystrybucji. Wyeliminowało to bariery, które funkcjonowały wcześniej jako filtry motywacyjne do tworzenia wysokiej jakości i dokładnych treści. Dzisiaj każdy może stać się twórcą, ale czy nie powinniśmy zacząć się zastanawiać nad słusznością oraz wartością materiałów pojawiających się w Sieci, oraz ich wpływu na środowisko naturalne?
Centra danych, na których przechowywane i przetwarzane są wygenerowane dane, już dziś odpowiadają globalnie za konsumpcję energii na poziomie 3%. Nie jesteśmy przecież w stanie stworzyć kolejnej Ziemi, ogranicza nas to, co tutaj posiadamy, a regularnie od lat żyjemy w długu, który przyjdzie spłacić kolejnym pokoleniom.
Czy istnieje jakakolwiek nadzieja, która pozwoli nam zatrzymać te katastrofę?
Prezentacja zostanie oparta o wyniki badań własnych przeprowadzonych przez Instytut Cyfrowej Ekologii.
Dodatkowe wsparcie: Journal 2021 June Volume 291 Applied Energy
Przedstawione wyniki z analizy badań oraz zestaw praktycznych porad posłużą jako drogowskaz w poruszaniu się po zjawisku cyfrowej ekologii.
Odbiorczynie i odbiorcy dowiedzą się między innymi od czego rozpocząć proces zrównoważonej cyfryzacji i dlaczego zielone serwery to nie rozwiązanie, a jedynie wierzchołek góry lodowej.

Joanna Murzyn
cyfrowa ekolożka, Instytut Cyfrowej Ekologii
Inicjatorka Instytutu Cyfrowej Ekologii, propagandystka decentralizacji i Sieci 3.0
Aktywistka w strukturach radicalzz.network