#siostrzeństwo #feminizm #okobietach #kobiety #polskiekobiety #kobietywpolsce #girlpower #patriarchat #szklanysufit #lepkapodłoga #genderpaygap

Siostrzeństwo czyli nauka dobrych praktyk od kobiet wiejskich

Czwartek, 21.X., godz. 13.20, sesja EMPOWERMENT
Siostrzeństwo, czyli wzajemne wspieranie się niespokrewnionych ze sobą kobiet, różniących się tożsamościowo, może być traktowane jako realna propozycja z obszaru women empowerment. W przeciwieństwie do sloganów typu Girl Power, pojęcie siostrzeństwa obejmuje refleksję nad przyczynami trudności w kobiecej współpracy i daje możliwość rozpoznania dobrych praktyk pogłębiających siostrzeństwo. Siostrzeństwo jako idea jest w Polsce nieznane, tylko 27% Polek i Polaków o niej słyszało, jednak badanie konceptu siostrzeństwa na ogólnopolskiej próbie, z jakościowym pogłębieniem najciekawszych wątków, przynosi gotowe do wdrożenia dobre praktyki i świeżą refleksję społeczno-polityczną na temat sytuacji polskich kobiet.
Coraz więcej organizacji zauważa potrzebę wspierania kobiet, zagadnienie women empowerment upowszechniło się jako temat wart zainteresowania. Girl Power, siła kobiet i inne prokobiece slogany, promowane wokół powierzchownie rozumianego empowermentu, raczej lukrują rzeczywistość niż przynoszą prawdziwie wzmacniające rozwiązania, które pomogłyby kobietom sprawniej i bardziej skutecznie współpracować na rzecz własnej płci. W tym kontekście ciekawe wydaje się, że pojęcie siostrzeństwa, czyli wzajemnego wspierania się kobiet niezależnie od stopnia pokrewieństwa, dalej jest w Polsce nieznane. Z naszych badań wynika, że tylko 27% Polek i Polaków słyszało o siostrzeństwie. Obok tabu menstruacyjnego, slut shamingu, body shamingu, siostrzeństwo jest tematem, którego poruszanie narusza patriarchalne status quo. Strajk kobiet w 2016, a potem w 2020 i 2021 roku traktować można jako zryw siostrzeństwa, bo w protestach wzięły udział kobiety z różnych klas społecznych, różniące się tożsamościowo (np. orientacją seksualną, poziomem edukacji, zarobków etc.). Wzajemne wspieranie się jest sprzeczne ze stereotypem wedle którego najgorszym wrogiem kobiety jest inna kobieta. Z drugiej strony badania potwierdzają brak siostrzeństwa, szczególnie w obszarach związanych z pracą zawodową i edukacją. O tym się nie mówi: albo kłopoty z praktykowaniem siostrzeństwa się ukrywa, albo się z siostrzeństwa drwi. W prezentacji wskażemy w jaki sposób praktykowanie siostrzeństwa pomaga w wyrównywaniu szans. Przedstawimy zbiór dobrych praktyk, opierając się na danych ilościowo-jakościowych. Odkryjemy przed słuchaczami przyczyny, dla których kobiety wiejskie i żyjące w mniejszych miastach są sprawniejsze w praktykowaniu siostrzeństwa. Opowiemy dlaczego osoby głosujące na nowe partie polityczne zdecydowanie częściej niż osoby głosujące na te stare (w tym PiS i KO) obserwują w swoim środowisku przejawy siostrzeństwa, kierują się nim w życiu i uważają, że jest potrzebne.
  • Badanie ilościowe (CAWI), próba ogólnopolska, N=811 (realizacja Zymetria)
  • Badania jakościowe (realizacja Herstories.pl)
  • Współpraca z Uniwersytetem SWPS, Młodzi w Centrum Lab
Pozostawimy słuchaczy z wiedzą i danymi, dzięki którym będzie mogła być podjęta dyskusja w ich organizacjach o systemowych działaniach dążących do likwidacji barier stojących na drodze do pełnego równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Wyniki badań są też świetnym drogowskazem w codziennym życiu każdego z nas.
Małgorzata Głos
partnerka, Zymetria
Ekspertka z blisko 20-letnim doświadczeniem w badaniach rynku. Na co dzień doradza klientom jak wykorzystywać insighty konsumenckie do wdrażania skutecznych rozwiązań biznesowych. Współpracuje z kluczowymi producentami branży FMCG, specjalizuje się w badaniach shopperowych. Wszystkie tematy społeczne są jej bliskie, szczególnie angażuje się w projekty wspierające rozwój edukacji. Swoje doświadczenia zdobywała w agencji badawczej Nielsen, a wcześniej w działach marketingu po stronie klienta. Obecnie jest Partnerem w agencji badawczo-analitycznej Zymetria.
Marta Majchrzak
współwłaścicielka, Herstories.pl
Założycielka Herstories, psycholożka, badaczka społeczna, ekspertka fundacji OFF school. Współtworzyła głośne raporty na temat polskich kobiet i młodzieży (Kids Power, Świat Młodych, Women Power). Wywiady dotyczące jej projektów badawczych opublikowały ostatnio Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza, a także Uroda Życia, Zwykłe Życie i Ładne Bebe. Jest częścią zespołu akcji „Kobiety wiedzą co robią” i merytoryczną dyrektorką Sisters of Europe Polska. Jest też współwłaścicielką OH LALA, studia ruchu, które zapoczątkowało popularyzację tańca na rurze w Polsce i stało się ważnym ośrodkiem kobiecej energii. Jest stypendystką programu Tarbut Fellowship inspirowanego przez Wexner Heritage Program.